Co potřebuji do MŠ

• Mikinu
  • Ponožky
  • Sportovní pevnou obuv

Náhradní oblečení pro případ polití nebo počůrání

Pyžamo

2 krabičky papírových kapesníků

1 vlhčené ubrousky

Kdy je dítě připravené na vstup do mateřské školy.

Co by mělo dítě zvládnout před nástupem do školky?

ZÁKLADNÍ HYGIENICKÁ PRAVIDLA

Samostatně používat WC (dítě zásadně bez plen, učitelka menším dětem při velké potřebě zkontroluje zadeček)

Umýt se, utřít ruce, vyčistit zuby

Umět se samostatně vysmrkat

SAMOSTATNOST V OBLÉKÁNÍ

Samostatně se oblékat a obouvat, zapínat knoflíky, zapínat zipy (učitelka pouze dopomáhá)

SAMOSTATNOST VE STRAVOVÁNÍ

Umět se najíst ( jíst lžící a vidličkou, pít z hrnku)

Snažit se o čistotu u stolování

Nová jídla alespoň ochutnávat

RESPEKTOVAT POKYNY DOSPĚLÉHO

Reagovat navázáním očního kontaktu při zavolání jména

Ochotně chodit za ruku (zejména venku, na schodišti)

Snažit se udržovat pořádek ve vlastních věcech a trpělivě překonávat překážky (nereagovat opakovaně plačtivě nebo zlostně)

Dokončit zadaný úkol (uklízení hraček)

Akceptovat režim činností ve školce (včasný příchod, odpolední spánek – odpočinek atd.) Respektovat pravidla a autoritu, která je určuje, ale také o nich diskutovat

Snažit se vědomě projevovat zdvořilé chování a vystupování (pozdravit, poprosit, poděkovat, odpovědět na otázku)

KOMUNIKACE

Mělo by umět mluvit – srozumitelně vyjadřovat své potřeby (jít na WC, hlásit okamžitě případné "nehody" a jiné…)

Komunikovat se svým okolím, ale i umět nepříjemnou komunikaci odmítnout

Rodičovské desatero

Nerozmazlujte mne. Vím dobře, že bych nemělo dostat všechno, oč si řeknu, já Vás zkouším.

Nebojte se být přísní a pevní. Mám to raději - cítím se tak bezpečněji.

Nedovolte, abych si vytvořilo špatné návyky. Spoléhám na Vás, že je včas odhalíte.

Nedělejte ze mne menší, než jsem. Nutí mne to, abych se chovalo nesmyslně „jako velký.“

Nehubujte, nenadávejte a nedomlouvejte mi na veřejnosti. Daleko víc na mne zapůsobí, když se mnou promluvíte v klidu a v soukromí.

Nevnucujte mi, že mé chyby jsou těžké hříchy. Nabourává to můj smysl pro hodnoty.

Nenechte se příliš vyvést z míry, když řeknu, že Vás nemám rádo. Nejste to vy, koho nenávidím, ale Vaše moc, která mě ohrožuje.

Nechraňte mne před všemi následky mého jednání. Potřebuji se někdy naučit snášet obtíže a bolest.

Nevěnujte přehnanou pozornost mým drobným poraněním a bolístkám. Dokážu se s tím vyrovnat.

Nesekýrujte mne. Muselo bych se bránit tím, že budu „hluché“ a budu dělat „mrtvého brouka.“

Nedávejte mi ukvapené sliby. Pamatujte si, že se cítím mizerně, když se sliby nedodržují.

Nezapomínejte, že se vždy nedokážu vyjádřit tak, jak bych chtělo. Nejsem proto vždycky přesné a nebývá mi rozumět.

Nepokoušejte nadměrně mou poctivost. Dostanu strach a pak lžu.

Nebuďte nedůslední. To mne úplně mate.

Neříkejte, že mne nemáte rádi, i když někdy dělám hrozné věci.

Neříkejte, že mé obavy a strach jsou hlouposti. Pro mne jsou hrozivě skutečné a hodně pro mne znamená, že se mi snažíte porozumět.

Nesnažte se mi namluvit , že jste dokonalí a bezchybní. Velmi mne to pak šokuje, když zjistím, že to tak není.

Nikdy si nemyslete, že je pod Vaší důstojnost se mi omluvit. Po upřímné omluvě se můj vztah k Vám stává ještě vřelejší.

Nezapomínejte, jak rychle dospívám. Je to určitě těžké držet se mnou krok, ale prosím, snažte se.

Nezapomínejte, že nemohu dobře vyrůstat bez spousty lásky a laskavého porozumění.

Ale to vše vám nemusím říkat, že ne?

Vaše dítě

Co mám umět, než půjdu do školy

• Správně vyslovovat všechny hlásky
  • Znát všechny barvy
  • Vyřídit jednoduchý vzkaz
  • Vydržet nad zadaným úkolem alespoň 15 minut – pracovat samostatně
  • Prostorová orientace – nad, pod, za, před, vedle, vpravo, vlevo
  • Recitovat básně, zpívat písně
  • Znát své jméno, věk, bydliště, jméno a povolání rodičů, jméno sourozence
  • Znát roční období, dny v týdnu (popř. měsíce)
  • Počítat do deseti
  • Držet správně tužku, netlačit, vybarvovat a nepřetahovat
  • Správná manipulace s nůžkami, vystřihovat předkreslený tvar
  • Samostatně se oblékat, zapínat zip, knoflíky, zavazovat tkaničky
  • Samostatně používat WC, umýt si ruce, učesat se, samostatně se vykoupat nebo osprchovat, umýt si hlavu, ostříhat si nehty
  • Jíst příborem
  • Pozdravit, poprosit, poděkovat

Prázdniny

od 1. 1. 2018 dojde ke změně výše úplaty za stravování dětí v MŠ Harmonie. U dětí ve věku 3 - 6 let o 4 Kč za den při celodenním pobytu a u dětí nad 7 let o 6 Kč za den při celodenním pobytu. Podrobný rozpis najdete ve složce "dokumenty".
Alena Slámová, ředitelka