Školní vzdělávací program

ADAPTACE DÍTĚTE V MŠ

Docházka do MŠ začíná adaptací dítěte (zvykáním). Délku adaptace si určíte individuálně s p. učitelkami ve třídě(alespoň jeden týden). V této době se postupně prodlužuje délka pobytu dítěte v MŠ. Neuspěchejte dobu zvykání je toho na vaše dítě najednou mnoho - nové prostředí, kamarádi a hlavně pobyt bez vás. Můžete dát dítěti zpočátku nějakou menší hračku z domova, aby se cítilo lépe.

Je to pro dítě první velké odloučení od rodiny a zvládnutí této situace nemusí být vždy jednoduché. Proto bychom vám chtěli poradit, jak nejlépe zvládnout přechod dítěte z rodinného prostředí do MŠ.

Zvykejte dítě na odloučení- nejprve krátkými odchody z domova (např. na nákup, ke kamarádce ....), později pobyty u příbuzných a známých (prarodičů, nechat si odpoledne pohrát u kamarádky, známých..).

Nezraďte dětskou důvěru-dítě vám bezmezně důvěřuje. Pokud mu něco slíbíte, snažte se to vždy splnit! Pokud to nejde, vysvětlete dítěti, proč jste slib nedodrželi (ujel vám autobus...).

Mluvte s dítětem o MŠ - co se mu líbí, nelíbí, co dělalo....chvalte jej, nikdy mu pobytem v MŠ nevyhrožujte (půjdeš tam za trest, však oni tě naučí..).

Vy sami nepřenášejte stres z odloučení na dítě-rychle to vycítí a špatně to nese (má pocit, že je vám ubližováno a bojí se o vás).

Předejte vaše dítě p. učitelce, hovořte s ním přirozeně a beze spěchu- pokud budete mít s paní učitelkou přátelský vztah, přenese se to i na dítě, nebude se jí bát jako cizí osoby, ale bude jí brát jako vaši kamarádku.

Každé dítě snáší rozloučení jinak, některé jde s radostí, jiné pláče, jiné se vzteká... Snažte se být milý, promluvte si o jejich problémech, strachu z neznáma. Nenechte se ale přesvědčit, že půjdete domů a přijdete někdy jindy (dítě někdy zkouší, kolik toho vydržíte). Pokuste se loučení zbytečně neprodlužovat.

Před nástupem do MŠ naučte dítě samostatně se najíst, napít, dodržovat základní hygienické návyky (jít na záchod, umýt a utřít si ruce, vysmrkat). Alespoň částečně se obléknout (nechte dítě, ať se obléká samo, nespěchtejte na něj, pouze mu pomáhejte a hlavně jej chvalte za každý sebemenší pokrok). Vysvětlete dítěti, že se kdykoli může obrátit s  prosbou o pomoc na p. učitelku, která mu vždy pomůže.

budeteli mít jakékoliv dotazy, nejasnosti, připomínky - s důvěrou se na nás obraťte. Společně vše jistě zvládneme vyřešit ke spokojenosti dětí i nás dospělých.

Těšíme se na Vás a Vaše děti,

Kolektiv MŠ Kaštánek

Školní vzdělávací program ke stažení

S KAŠTÁNKEM OBJEVUJEME SVĚT

Každý z nás je prostě jiný, máme mnoho možností.
Vybrat si je někdy těžké, jindy to jde s lehkostí.
Uklízej vše zpátky s námi, když pracuješ s pomůckami.
Dodržuj své vlastní plány.
Všechny děti jsou vítány!

Motto: Pomoz mi, abych to dokázal sám

Filozofií naší mateřské školy je naučit děti samostatnosti, vážit si života a zdraví. Poznávat a chránit život ve všech jeho podobách. Položit základy k celoživotnímu vzdělávání  a rozvoji osobnosti.
Dítě se učí v prostředí, které mu vyhovuje.

Prázdniny

od 1. 1. 2018 dojde ke změně výše úplaty za stravování dětí v MŠ Harmonie. U dětí ve věku 3 - 6 let o 4 Kč za den při celodenním pobytu a u dětí nad 7 let o 6 Kč za den při celodenním pobytu. Podrobný rozpis najdete ve složce "dokumenty".
Alena Slámová, ředitelka